Čudesni mediteranski poluotok Istra kojeg okružuje bistro more, turistički razvijena obala i magična zelena unutrašnjost nudi brojne kulturno-povijesne i prirodne znamenitosti, nezaboravne panorame brežuljkastih naselja i pravo bogatstvo tradicije okusa.
Vladavina rimskog carstva ostavila je dubok trag na arhitekturi ove regije. Dok šetate istarskim ulicama možete doslovno osjetiti duh nekadašnje rimske vladavine, a Amfiteatar u Puli je šesti po redu po veličini takvih građevina na svijetu.
Hrvatska Toskana, kako je popularno nazivaju, je jedna od rijetkih mediteranskih regija koju krasi kvaliteta netaknutog prirodnog krajolika i bogatstvo baštine. Zelena Istra oduševit će sve ljubitelje ruralnog turizma i izmamiti osmjeh pobornicima sportova na otvorenom.
Prekrasne pješčane i šljunčane plaže i kristalno čisto plavo more ostavit će vas bez daha, a bogata gastronomska ponuda domaćih specijaliteta zadovoljiti i najzahtjevnija nepca.
Jeste li znali da je Istra jedina regija na Sredozemlju u kojoj su pronađeni ostaci kostiju dinosaura ili da se tu nalazi najmanji grad na svijetu Hum kojeg su prema nekim legendama sagradili divovi?
Jednom kada dođete u Istru, vidici se šire, osjetila produbljuju, napetost popušta, bezbrižnost obuzima, a nova iskustva i prijateljstva postaju trajne dragocjenosti.
KAKVA KLIMA PREVLADAVA U ISTRI?
Klima u Istri je blaga, mediteranska, gdje prevladavaju topla i sušna ljeta te blage i ugodne zime. Prosječno ima 2.388 sunčevih sati godišnje, a tijekom ljeta insolacija iznosi prosječno 10 sati. Specifični su vjetrovi bura, koja puše od sjevera prema jugu, uz vedro i hladnije vrijeme, jugo, koje nosi toplije, ali vlažno vrijeme, te blaži maestral koji puše s kopna na more i rashlađuje u ljetnom periodu.Prosječna temperatura zraka najhladnijeg perioda godine iznosi 6°C, a najtoplijeg 30°C. Nešto južnije od Rovinja Istru presijeca 45. paralela, što znači da se nalazimo na pola puta između Ekvatora i sjevernog pola – idealnom zemljopisnom i temperaturnom prostoru na sjevernoj polutki.
Salinitet mora iznosi oko 37 promila. Velika koncentracija soli, natrija i klora, te sulfata i magnezija, osnova su zdrave kupke tako potrebne ljudskom tijelu i koži pri čemu gibanje mora, također, djeluje izrazito terapeutski. Temperatura mora najhladnija je u godini tijekom ožujka i prosječno iznosi 9 º C, dok je najtoplija tijekom kolovoza kada dostiže i do 25 º C. Na temelju dvanaestogodišnjih praćenja meteoroloških podataka u Rovinju, srednja godišnja temperatura iznosi 13,5° C, padaline 766,8 mm, dok je relativna vlaga zraka 75 %.
Klima je topla, semiaridna. Tijekom godine, više od trećine dana su bez vjetra, dok je učestalost bure mnogo manja od ostalih mjesta uz zapadnu obalu istarskog poluotoka. Mikroklima ovako blagih karakteristika prisutna je još samo kod Brijunskog arhipelaga i Malog Lošinja. Broj vedrih dana u godini je 134, što je najviše na Jadranu nakon dva južnodalmatinska lokaliteta.

Rovinj
galeb uz more

Rt Kamenjak
najjužnija točka istarskog poluotoka

Hum
najmanji grad na svijetu
Gastronomija u Istri : tartufi, maslinovo ulje i vrhunska vina
Spoj luksuzne gastronomije i tradicionalnih jednostavnih jela glavne su značajke istarske kuhinje koja odavno privlači ljubitelje zanimljivih okusa.
Istarska gastronomija je vjeran odraz povijesnih, zemljopisnih i klimatskih značajki Poluotoka te je rezultat ispreplitanja raznih tradicija s pučkom kuhinjom baziranom na samoniklom bilju, aromatičnim začinima, sezonskom povrću, plodovima mora, maslinovom ulju.
Pozivnica na istraživanje i kušanje vrijednosti ovog plavozelenog utočišta krije se u osmijehu istarskog domaćina, proizvodima njegovih vrijednih ruku i prirodi koja zavodi svojom ljepotom i živom prošlošću što izvire iz kamena i grude zemlje.
Kontaktirajte nas
U potrazi za tartufima u
Motovunskoj šumi
U Motovunskoj šumi kojom teče rijeka Mirna možete ići u lov na tartufe. Najčuvaniji afrodizijak intenzivnog i neopisivog mirisa, nedvojbeno je jedan od najmističnijih začina u kulinarstvu. Pojedine vrste tartufa, poput bijelog tartufa, mogu dosegnuti i do tri tisuće eura po kilogramu na tržištu. U Motovunskoj šumi nađen je službeno registriran najveći bijeli tartuf ikada, težak gotovo kilogram i pol.

Zaštićeni istarski pršut i
nagrađivani sirevi
Istarski pršut je uz krčki, drniški i dalmatinski jedan od četiri zaštićena pršuta na razini Europske unije. Istarski pršut je dobio je oznaku izvorno, što znači da meso mora biti iz Istre ili desetak drugih hrvatskih županija dok njegovo sušenje traje 12 do 18 mjeseci. Istarski pršut je začinjen morskom soli ili uz dodatak papra, lovora, ružmarina i češnjaka, a ne sadrži aditive ni konzervanse. Od poznatijih istarskih sireva koje vrijedi probati je svakako Istarski ovčji sir Špin koji je osvojio zlatnu nagradu u kategoriji tvrdih ovčjih sireva na prestižnom natjecanju International Cheese & Dairy Awards u Velikoj Britaniji .

Istarska malvazija i
vinske ceste
Neodoljivi dio gastronomske ponude Istre je bogati izbor vrhunskih vina, od kojih je najpoznatije sorta malvazija. Enogastronomija je neizostavni dio vinskog turizma koji je zadnjih godina doživio procvat i postaje sve popularniji. Putovanjem vinskim cestama možete upoznati lokalnu kulturu i običaje te degustirati vina svim svojim osjetilima okruženi prirodnim bogatstvima ove regije.
Posjetite najpoznatije plaže u Rovinju i okolici
Samo 20 minuta vožnje od naših apartmana Arbalovija vas dijeli od 67 km duge rovinjske obale i priobalja koje predstavlja jedinstveno prirodno okruženje s 2.289 ha zaštićene zelene površine, 14 otoka, otočića i 6 hridi.
U blizini se nalazi i plaža Baluota – stjenovita i atraktivna gradska plaža podno crkve Sv. Eufemije u večernjim se satima transformira u osobito mjesto za jedinstvene evente. Posebno osvjetljenje omogućuje nesmetano noćno kupanje.
Zatim poznata plaža Zlatni rt na atraktivnoj lokaciji nadomak gradu i brojnim hotelskim objektima visoke kvalitete, čija je uvala Lone nakon renovacije prerasla u najposjećenije gradsko kupalište.
Kako doći do nas?
Cestovna povezanost središnje Europe s odredištima na hrvatskoj obali sve je bolja. Za ulazak i vožnju po Hrvatskoj, potrebna Vam je zelena karta osiguranja i važeća vozačka dozvola. U Republici Hrvatskoj se cestarina naplaćuje na autocestama i poluautocestama, te na nekim mostovima i tunelima.

Iz Slovenije i Italije
granični prijelaz Kaštel–Dragonja – autocestom: naplatna postaja Umag – Čvor Kanfanar (izlaz s autoceste)

Iz Zagreba
autocestom Zagreb – Rijeka –
Tunel Učka – Čvor Kanfanar
(izlaz iz autoceste)

Iz Dalmacije
autocestom Split – Bosiljevo – Rijeka -Tunel
Učka – Čvor Kanfanar
(izlaz iz autoceste)